10 rad pro ekologické praní - díl první

Desatero ekopraní

1.
Ve tvrdé vodě se obtížně pere:
Usnadněte si práci a zjistěte si tvrdost vody testovacími pásky. Tvrdou vodu upravte změkčovačem.

2.
Třídíme:
Prádlo vytřiďte nejen podle materiálů a barev, ale také podle stupně znečistění.

3.
Namáčíme:
Celkově více znečistěné prádlo před praním namočte do vody s přidáním odstraňovače skvrn. Výrazně tím usnadníte samotný proces praní a můžete pak zvolit mnohem šetrnější přípravky k samotnému praní.

4.
Na skvrny cíleně, ne plošně:
Jednotlivé skvrny na jinak běžně znečistěném textilu ošetřete žlučovým mýdlem.

5.
Téměř hotovo…
Po namáčení a použití žlučového mýdla je půlka práce za vámi. Běžně znečistěné prádlo nebo prádlo po namáčení či ošetření žlučovým mýdlem nyní stačí vyprat v mýdlových ořeších, pracím gelu z mýdlových ořechů nebo mýdlových vločkách.

6.
Aby bílá byla skutečně bílá (a nebyl to jen optický klam):
K bílému bavlněnému prádlu přidejte do prací lázně bělící prášek, prádlo bude skutečně bílé, ne pouze „opticky zjasněné“.

7.
Ve studené vodě pere chemie (nebo valcha):
Pokud to materiál umožňuje, perte nejméně na 40ºC. Účinné praní ve studené vodě vyžaduje mnohem více chemie (nebo mechanické práce), přitom ušetříte jen pár desítek halířů na ohřívání vody.

8.
Veledůležité máchání:
Pro závěrečnou máchací lázeň používejte máchadlo, které vypláchne z prádla zbytky pracího prostředku a zneutralizuje pH prádla. Zejména důležité pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. S máchadlem není nutné použít aviváž.

9.
Pereme — a kdo pere pračku?
Pračku pravidelně čistěte od vodního kamene, nečistot a mastných usazenin směsí odstraňovače vodního kamene a odstraňovače skvrn.

10.
Slunce v duši:
Prádlo sušte nejlépe na slunci — sluníčko prádlo provoní a bílé prádlo ještě více vybělí.